تاریخ ایران باستان...

به گذشته بازگردید... به آن چه که به آن تعلق دارید... به ایران باستان... "استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر نام و آدرس منبع مجاز است" .:عبارات بنفش رنگ، لینکی به مطلبی دیگر در رابطه با آن عبارت است:.


   

نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸

 

 به یکی دیگر از جشن های ماهانه ی ایرانیان باستان رسیدیم! "شــهــریــورگــان"


 
 جشن شهریورگان در شهریور روز از شهریور ماه می باشد که روز چهارم ماه است (به تقویم هجری برابر با ۳۰ امردادماه)؛ و به نام امشاسپند (فرشته) توانای خشترا یا شهریور می باشد.

 

این فرشته مظهر سلطنت آسمانی و قدرت رحمانی است و همیشه خواهان فر و بزرگی و نیرومندی می باشد؛ او در جهان مادی نگهبان زر و سیم و فلزات دیگر و دستگیر بینوایان و فرشته رحم و مروت است. همچنین پادشاهان دادگر در تحت حمایت این فرشته مقتدر هستند. با توجه به همین صفات پاک است که ایرانیان قدیم این روز را جشن می گرفتند و به فقرا نیکی می کرده و آنها را اطعام می کردند.

 

چون این جشن به پادشاهان دادگر بستگی دارد که نماینده سلطنت آسمانی هستند، معمولا در این جشن به حضور پادشاهان می رفتند و شادباش می گفتند.

 

برای جشن شهریورگان از دو گونه دیگر می توان برتری قائل شد؛ اول اینکه در این ماه محصولات کشت و زرع جمع آوری می شود و چون معمولا برای بدست آوردن نتیجه هر کاری جشن و شادی لازم است، پس شهریورگان به مناسبت نتیجه گرفتن از نعمت کشت و کار و بدست آوردن محصولات بخصوص برای کشاورزان بهترین جشن وشادی است و در واقع جشن سر خرمن می باشد.

دوم این که در این ماه، پاییزه کاری شروع می شود و چون معمولا هر کار نیکی را با شادی باید آغاز کرد از این لحاظ جشن شهریورگان را می توان آغاز فصل جدید دیگری از هنگام کشت و زرع دانست و آن را مورد احترام قرار داد.

 

 با دلایلی که ذکر شد جشن شهریورگان به خصوص برای کشاورزان از لحاظ جمع آوری محصول و بدست آوردن خرمن و همچنین از نقطه نظر شروع به کار پاییزه بهترین جشن و شادمانی است و به همین جهت است که نسبت به آن احترام زیادی قائل هستند و با شادی فراوان مراسم آن را به جای می آورند.

 

 

پی نوشت ١: پس دوستان گرامی، در کنار شادی های خود، نیازمندان را فراموش نکنید... تا آیین های باستانیتان را پاس بدارید.

 

پی نوشت ٢: این جشن هم اکنون توسط زرتشتیان برگزار می شود.

 
دسته بندی شده در: :جشن های باستانی و ملی ایرانی و دسته بندی شده در: :جشن های ماهانه ایران
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ امرداد ۱۳۸۸

                         

 

آرتمیس نخستین بانویی بود که در سال ۴٨٠ پیش از میلاد، فرمان دریاسالاری خود را از سوی خشایارشا هخامنشی دریافت کرد.

 

ادامه مطلب: ریشه و معنای نام آرتمیس، جنگ با یونان، جنگ سالامیس، دریافت فرمان دریاسالاری...
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :دختران و بانوان در ایران باستان و دسته بندی شده در: :قهرمانان ایران و دسته بندی شده در: :دانستنی هایی از شکوه ایران باستان
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸۸

                 

 

آریــو بـَـرزَن (Ario Barzan)، نام سردار ایرانی بود که در کوه های سرزمین پارسی خود، ایران، در برابر سپاه اسکندر مقدونی ایستادگی کرد تا جایی که خود و سربازانش تا واپسین تن کشته شدند.

نام آریوبرزن به معنی ایرانی باشکوه است.


ادامه مطلب: مکان و شرح نبرد، مقایسه با همتای یونانی، به یاد لئونیداس...
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :دانستنی هایی از شکوه ایران باستان و دسته بندی شده در: :قهرمانان ایران و دسته بندی شده در: :اسکندر مقدونی
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸۸

 

اسکندر مقدونی بین سال های ٣۵۶ تا ٣٢٣ پیش از میلاد مسیح می زیست. او در غرب مشهور به «اسکندر کبیر»، و در ایران مشهور به "اسکندر گجسته (ملعون)" است.

از آنجا که در یونان قدیم و میان رومیان مرسوم نبوده که پادشاهان را با استفاده از اعداد ترتیبی نام ببرند، او به اسکندر پسر فیلیپ شهرت یافت.

 

ادامه مطلب: نحوه به پادشاهی رسیدن، آتش زدن تخت جمشید
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :اسکندر مقدونی
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ امرداد ۱۳۸۸

 

 

     

شاید بپرسید که چرا به یکباره به سراغ آخرین پادشاه هخامنشی رفتم؟!

این کار یک دلیل بیشتر ندارد! حتما متوجه شده اید که زمان اضافه کردن بعضی مطالب در این وبلاگ، همزمان با اتفاقی در دوران باستان ایران است...

این مطلب هم آنچنان فاصله ای با چند اتفاق تاریخی و مطالبی دیگر ندارد. پس گفتم بهتر است ابتدا راجع به شخصیت اصلی، یعنی "داریوش سوم" بیشتر بدانیم.

داریوش سوم آخرین پادشاه هخامنشی بود که از اسکندر مقدونی شکست خورد. او به نام "دارا" نیز مشهور است...

 

ادامه مطلب: داریوش سوم که بود، چگونگی پادشاه شدن، حکومتی ضعیف...
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٩ امرداد ۱۳۸۸

                                                   بسم الله الرّحمن الرّحیم

وَ یَسئَلُونَکَ عَن ذِی القَرنِین...

 

در سوره ی «کهف»، آیه ی 83 بیان می شود که از پیامبر اسلام (ص) درباره ی شخصی به نام «ذوالقرنین» پرسیده شد.

"و از تو (ای پیامبر) سوال از ذوالقرنین می کنند، پاسخ ده که من به زودی حکایتی از او بر شما خواهم خواند."

و این آیه مقدمه ای بود بر این که خداوند پاسخ را بدین گونه بدهد...

 

ادمه مطلب: داستان ذوالقرنین، به نتیجه رسیدن، عکسی برای اثبات اشاره ی خداوند به کوروش در این آیات، چرا به کوروش نام ذوالقرنین داده شده.
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :کوروش بزرگ و دسته بندی شده در: :ایران و اسلام
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ٧:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٦ امرداد ۱۳۸۸

برای دانلود فونت خط میخی روی تصویر روبرو کلیک کنید: 

بعد از دریافت فونت می تونید اونو کپی و توی کنترل پنل، قسمت Fonts پیست کنید.

بعد از یه Refresh، فونت آماده استفاده ست!

توضیحات کامل درباره قرار گرفتن حروف فونت روی صفحه کلید، و اسم حروف توی فایل دریافتی موجوده.

اگه به هر مشکلی درباره ی این فونت برخوردین، توی نظرات همین مطلب به من خبر بدین
دسته بندی شده در: :دانلود و دسته بندی شده در: :خطوط باستانی
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ امرداد ۱۳۸۸

                                   

امـُـرداد روز (روز هفتم هر ماه امرداد نام داشت) در امرداد ماه، جشن امردادگان می باشد و به تاریخ خورشیدی برابر ۳ امردادماه است.  این  جشن متعلق به  امشاسپند(فرشته) اَمـِـرتات که مظهر جاودانگی و تندرستی و دیر زیستن است، می باشد.

قبل از هر چیز باید درباره واژه اشتباه مرداد توضیح داده شود؛ واژه اوستایی امرداد، امرتاته amertata است که به معنای بی مرگی است و اگر الف آن را که پیشوند نفی است از قلم بیاندازیم معنی آِن عوض شده و فرشته بیمرگی  و جاودانگی به دیو نیستی و مرگ تغییر شکل می دهد. زیرا همان طور که امرداد به معنی بی مرگی است مرداد معنی مرگ می دهد .بنابراین شایسته است که این کلمه را امرداد بخوانیم.
در گذشته در این روز جشنی با آیین‌های خاص برگزار می‌شده‌ است که اطلاعات آن چنان دقیقی از آن ها در دسترس نیست، اما آن چه واضح است این است که نیاکان ما در این روز به باغها  و مزارع خرم و دلنشین می رفتند و پس از نیایش به درگاه پروردگار خود این جشن را با شادی و سرور در هوای صاف و در دامن طبیعت برگزار می کردند.
دسته بندی شده در: :جشن های باستانی و ملی ایرانی و دسته بندی شده در: :جشن های ماهانه ایران
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ٥:۳۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱ امرداد ۱۳۸۸

در ایران باستان، در هر ماه، یک بار نام روز و ماه یکی می شدند. ایرانیان این روز‌ها را جشن می‌گرفتند و شادی می‌کردند. این دوزاده جشن به نام ماه‌ها، فروردینگان (19 فروردین)، اردیبهشتگان (2 اردیبهشت‌گاهنامه شمسی(کنونی) و 3 اردیبهشت گاهنامه باستانی ایران)، خردادگان (4 خرداد کنونی 6 خرداد ایران باستان) تیرگان (10 تیر کنونی و 13 تیر ایران باستان)، امردادگان (3 امرداد کنونی و 7 امرداد ایران باستان)، شهریورگان (30 امرداد کنونی و 4 شهریور ایران باستان)، مهرگان (10 مهر کنونی و 16 مهر ایران باستان)، آبانگان (4 آبان کنونی و 10 آبان ایران باستان)، آذرگان (3 آذر کنونی و 9 آذر ایران باستان)، دیگان (25 آذر، 2 و 9 دی کنونی - ٨، ١۶ و٢۴ دی ایران باستان)، بهمنگان (26 دی کنونی و 2 بهمن ایران باستان) و اسفندگان یا سپندارمذگان (29 بهمن کنونی و 5 اسفند ایران باستان) خوانده می شوند.

در کتاب ها و اسناد تاریخی آمده است که نیاکان ما در آن روزگاران ایران در هر سال 76 جشن داشتند. یک حساب کوچک کافیست تا دریابیم ایرانیان باستان در روزی که بودند... یا روز جشن بود، یا یکی دو روز از جشن قبلی گذشته بود، یا خود را برای جشن یکی دو روز آینده آماده می کرده اند!

شاد باشید.
دسته بندی شده در: :جشن های باستانی و ملی ایرانی و دسته بندی شده در: :جشن های ماهانه ایران