تاریخ ایران باستان...

به گذشته بازگردید... به آن چه که به آن تعلق دارید... به ایران باستان... "استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر نام و آدرس منبع مجاز است" .:عبارات بنفش رنگ، لینکی به مطلبی دیگر در رابطه با آن عبارت است:.


   

نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸۸

پیشینه ی پرچم در ایران

نخستین اشاره در تاریخ اساطیر ایران به وجود پرچم، به قیام کاوه آهنگر علیه ظلم و ستم آژی دهاک (ضحاک) بر میگردد. در آن هنگام کاوه برای آن که مردم را علیه ضحاک بشوراند، پیش بند چرمی خود را بر سر چوبی کرد و آن را بالا گرفت تا مردم گرد او جمع شدند. سپس کاخ فرمانروای خونخوار را در هم کوبید و فریدون را بر تخت شاهی نشاند.

فریدون نیز پس از آنکه فرمان داد تا پاره چرم پیش بند کاوه را با دیباهای زرد و سرخ و بنفش آراستند و دُر و گوهر به آن افزودند، آن را درفش شاهی خواند و بدین سان "درفش کاویان " یا همان "درفش کاویانی" پدید آمد. نخستین رنگهای پرچم ایران زرد و سرخ و بنفش بود، بدون آنکه نشانه ای ویژه بر روی آن وجود داشته باشد. درفش کاویان صرفاً افسانه نبوده و به استناد تاریخ، تا پیش از حمله اعراب به ایران، بویژه در زمان ساسانیان و هخامنشیان پرچم ملی و نظامی ایران را درفش کاویان میگفتند، هر چند این درفش کاویانی اساطیری نبوده است.

محمدبن جریر طبری در کتاب تاریخ خود به نام الامم و الملوک (مردمان و پادشاهان) مینویسد: "درفش کاویان از پوست پلنگ درست شده، به درازای دوازده ارش که اگر هر ارش را که فاصله بین نوک انگشتان دست تا بندگاه آرنج است 60 سانتیمتر به حساب آوریم، تقریباٌ پنج متر عرض و هفت متر طول میشود. ابولحسن مسعودی در مروج اهب نیز به همین موضوع اشاره میکند.

به روایت بیشتر نوشته های تاریخی درفش کاویان زمان ساسانیان از پوست شیر یا پلنگ ساخته شده بود، بدون آنکه نقش جانوری بر روی آن باشد. هر پادشاهی که به قدرت میرسید تعدادی جواهر بر آن می افزود. به هنگام حملهٌ اعراب به ایران، در جنگی که در اطراف شهر نهاوند درگرفت درفش کاویان به دست آنان افتاد و چون آن را همراه با فرش مشهور " بهارستان " نزد عمربن خطاب خلیفه مسلمانان، بردند وی از بسیاری گوهرها، دُرها و جواهراتی که به درفش آویخته شده بود دچار شگفتی شد و به نوشته فضل الله حسینی قزوینی در کتاب المعجم مینویسد: "خلیفه سپس بفرمود تا آن گوهرها را برداشتند و آن پوست را سوزانیدند".

با فتح ایران به دست اعراب-مسلمان، ایرانیان تا دویست سال هیچ درفش یا پرچمی نداشتند و تنها دو تن از قهرمانان ملی ایران زمین، یعنی ابومسلم خراسانی و بابک خرم دین، دارای پرچم بودند. ابومسلم پرچمی یکسره سیاه رنگ داشت و بابک سرخ رنگ به همین روی بود که طرفداران این دو را سیاه جامگان و سرخ جامگان مینامیدند. از آنجایی که علمای اسلام، تصویرپردازی و نگارگری را حرام میدانستند تا سالهای سال هیچ گونه تصویری از هیچ جانداری بر روی درفش ها و پرچمها نقش نمی بست.

SarzaminePersia.Persianblog.IR
دسته بندی شده در: :پرچم ملی ایران
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸۸

     

پیش نوشت: قبل از خوندن این مطلب، از همه ی دوستان و خوانندگان محترم به خاطر لحن این مطلب که شاید کمی خسته کننده باشه عذر میخوام...

پیشینه‌ ی دریانوردی در خلیج پارس

 

پیشینه‌ دریانوردی در خلیج فارس به گذشته‌های بسیار دور، دست‌کم دو هزار سال پیش از میلاد، می رسد. مردمان تمدن‌های سومر، آکاد، عیلام، همواره بین میان‌رودان(بین‌النهرین) و موهنجودارو در دره‌ سند، از این راه دریایی در رفت و آمد بودند. کاوش‌ها و پژوهش‌های چند دهه‌ کنونی نشان داده است که فینیقی‌ها، مردمانی آریایی‌نژاد که در سرزمین‌های ساحلی دریای مدیترانه (لبنان، بخش‌هایی از سوریه و فلسطین) زندگی می کردند، نخست در جزیره‌ها و سرزمین‌های پیرامون خلیج فارس زندگی و دریانوردی می کردند. پس از روی کار آمدن هخامنشیان در ایران، داریوش اول برای کشف سرزمین‌های تازه از دریانوردان برجسته‌ ایرانی، فینیقی و ساتراب‌های یونانی‌نشین امپراتوری پارس خواست که برای شناخت بیشتر آسیا و دیگر سرزمین‌ها به دریانوردی بپردازند. به نظر می‌رسد در زمان همین پادشاه بود که شناخت ایرانیان از خلیج فارس بیش‌تر شد.

با این همه، کهن‌ترین سند پیرامون دریانوردی در خلیج فارس به سده چهارم پیش از میلاد باز می‌گردد . در آن زمان، دریانوردی به نام نیارخوس به فرمان اسکندر مقدونی برای کاوش در سرزمین‌های نه چندان شناخته به سفر دریایی پرداخت. او سفر خود را در یازدهمین سال فرمان‌روایی اسکندر آغاز کرد و از مصب رود سند به دهانه‌ی تنگ هرمز و از آن‌جا به آب‌های خلیج فارس رفت و سرانجام در ساحل رود کارون لنگر انداخت. او در این سفر از راهنمایی چند دریانورد ایرانی، از جمله بگیوس پسر فرناکه، هیدارس بلوچ و مازان قشمی بهره‌مند بود و ماجرای سفر دریایی 146 روزه‌ی خود را در سفرنامه‌ای نوشت که اصل آن از بین رفته، اما چکیده‌ای از آن در کتاب یکی از تاریخ‌نگاران سده‌ی نخست پیش از میلاد به عنوان لشکرکشی اسکندر، برجای مانده است. او هنگام دریانوردی در خلیج فارس با فانوس‌های دریایی بزرگی رو‌به‌رو شده بودکه تا آن زمان مانند آن را ندیده بود و در سفرنامه‌ی خود از آن‌ها به عنوان یکی از شگفتی‌های سفرش یاد کرده است.

 

 زمان ساسانیان، شاپور دوم(ذوالاکتاف) پس از تصرف همه‌ی جزیره‌های خلیج‌فارس برای جلوگیری از یورش عرب‌های بادیه‌نشین، جزیره‌های بحرین را به صورت ساخلو‌ ( پادگان نظامی) درآورد. پس از ورود عرب‌های مسلمان به ایران و شکست ساسانیان، سراسر خلیج‌ جولانگاه بازرگانان مسلمان شد. اما پس از کاهش نفوذ خلیفه‌های عباسی، فرمان‌روایان آل‌بویه(سده‌ی چهارم هجری/دهم میلادی) بار دیگر عمان و بحرین را بخشی از ایران کردند. از آن پس، عمان و بحرین و جزیره‌های پیرامون آن، تا نزدیک یک سده بخشی از ولایت فارس به شمار می‌آمد و دولت آل‌بویه فرمان‌روایانی را برای اداره‌ی این منطقه‌ی دریایی به سیراف و کیش می‌فرستاد. این دو بندر از نظر بازرگانی به چنان اهمیتی رسیدند که کشتی‌های چینی بری خرید و فروش کالا در آن‌جا پهلو می‌گرفتند .

خلیج فارس در زمان سلجوقیان نیز اهمیت زیادی داشت. البته، توران‌شاه سلجوقی، از سلجوقیان کرمان، مرکز بازرگانی دریایی را از سیراف به کیش جابه‌جا کرد و آرام آرام از اهمیت سیراف کاسته و بر اهمیت کیش افزوده شد. اتابکان فارس(قرن هفتم هجری/سیزدهم میلادی) به فرمان‌روایی امیران کیش پایان دادند و جزیره‌ی هرمز را مرکز بازرگانی دریایی کردند. در آن دوران، اهمیت بازرگانی خلیج فارس به اندازه‌ای بود که پیش از کشف دماغه‌ی امیدنیک به کوشش واسکو دی‌گاما (Vasco de Gama) ، دریانورد پرتغالی، خرید و فروش ادویه و ابریشم و دیگر کالاهایی که برای بازارهای اروپایی اهمیت بسیاری داشت، از راه خلیج‌فارس به دجله و سپس از میان‌رودان و بادیه شام به بندرهای سوریه در ساحل شرقی مدیترانه، انجام می‌گرفت و بازرگانان ونیزی کالاها را از این بندرها به اروپا می‌بردند.
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :تاریخچه خلیج پارس
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸۸

 

ویژگی های خلیج فارس

خلیج فارس نام آبراهه ای در امتداد دریای عمان است که بین جنوب ایران و شمال شبه‌جزیره‌ عربستان جای دارد. این خلیج 990 کیلومتر درازا و در پهن‌ترین جای خود، نزدیک 340کیلومتر پهنا دارد که در تنگه‌ هرمز به کمتر از 55کیلومتر کاهش می یابد. میانگین ژرفای آن 35متر است و  ژرفای 90 تا 100متر نیز در جاهایی از آن وجود دارد. یونانیان این خلیج را پرسیکوس می ‌نامیدند و عرب‌ها از گذشته‌های بسیار دور آن را با نام بحرالفارس می ‌شناختند...

 
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :تاریخچه خلیج پارس
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸۸

 

15-در بسیاری از کتاب های تاریخی، شمار یهودیانی که در بند پادشاه ظالم بابل بودند بیست و پنج هزار نفر آمده است. آزادسازی این بردگان از چنگ پادشاه بابل اصلی ترین هدف کوروش بزرگ برای از بین بردن پادشاه بابل بود. زمانی که کوروش به بابل لشگرکشی کرد، مردم بابل به کمک کوروش شتافتند و بابل بی هیچ خونریزی فتح شد. کوروش بردگان یهودی را آزاد کرده و به آنان سلطنت بخشید. در تورات از کوروش به عنوان مرد آزادی دهنده یاد شده. بسیاری از مناطق یهودی نشین کنونی، حداقل نام یک خیابان یا محله را "کوروش" نهاده اند.

 

16-شخص داریوش بزرگ با کمک و همراهی چندین تن از معماران پارسی و مصری و با الهام گیری جزئی از اهرام مصر، نقشه تخت جمشید را بر روی کاغذ آوردند.

 

17-به دستور داریوش بزرگ، تخت جمشید پیش از ساخته شدن ابتدا به صورت نمونک (ماکت) ساخته شد؛ ساخت ماکت تخت جمشید در حدود ســه ســال طول کشید؛ و ساخت خود بنا ســی و دو ســال.

 

18-نخستین کسی که سربازی را در ایران بنا کرد، داریوش بزرگ بود. بدین گونه که بر اساس قانون، تمامی جوانان از فرزند شاه و وزیران گرفته تا هر شخص دیگری باید به سربازی می رفت تا تعلیمات نظامی ببیند و بتواند از سرزمین پارسیان دفاع کند.

 

19-وزارت راه، وزارت آب، سازمان املاک، چاپارخانه (به بیان امروزی: سازمان پست و تلگراف)؛ همه ی اینها را برای نخستین بار "داریوش بزرگ در ایران بنا نهاد.

 

20-نخستین پیل الکتریکی‌ (یا باتری) در جهان را ایرانیان ساختند. این پیل الکتریکی در زمان سلطه ی اشکانیان ساخته شد. در سال 1938میلادی این پیل از زیر خاکهای بغداد کشف شد و بیرون آورده شد؛ در دوره اشکانیان نیز بغداد جزو قلمرو پادشاهی ایران بود.

 

21-نخستین ساختمان های ضدزلزله ی جهان در ایران ساخته شدند. بناهای تخت جمشید و پاسارگاد تحمل زلزله های 7ریشتری را هم دارند.

 

22-نام واقعی تخت جمشید، "شــهــر پــارســه" است. یونانیان آن را "پرسپولیس میخواندند (پرس=پارس، پارسه + پولیس=شهر). در زمان حمله عربها به ایران، نام این مکان توسط ایرانیان به تخت جمشید تغییر کرد تا از حمله اعراب به آن و ویرانی اش در امان بماند.

 

23-مردم ایران به دلیل شک داشتن احترام گذاشتن اعراب به پادشاه عادل پارسی کوروش بزرگ، در زمان حمله اعراب به ایران نام مکان آرامگاه کوروش را به "مقبره ی مادر سلیمان" تغییر دادند! این مکان (آرامگاه کوروش) سالیان سال به عنوان مقبره مادر حضرت سلیمان توسط اعراب زیارت میشد.

 SarzaminePersia.Persianblog.IR
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :پادشاهان ایران و دسته بندی شده در: :دانستنی هایی از شکوه ایران باستان
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ شهریور ۱۳۸۸

      

 

آیا تا کنون می دانستید که...؟؟؟؟

1-نخستین مردمانی که سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه آب شهری به خارج از شهر ابداع کردند، ایرانیان بودند.

2-ایرانیان نخستین کسانی بودند که شیشه را کشف کرده و از آن در منازل خود استفاده کردند.

3-نخستین مردمانی که مس را کشف کردند، ایرانیان بودند.

4-به احتمال زیاد نخستین مردمانی که آتش را ایجاد و کشف کردند، ایرانیان بودند (در این مورد اختلاف وجود دارد).

5-نخستین کسانی که ذوب فلزات را آغاز کردند، ایرانیان بودند (در شهر سیلک Sialk).

6-ایرانیان نخستین مردمی بودند که نخ را کشف کرده و موفق به ریسیدن آن شدند.

7-نخستین مردمی که ایده ی ساختن عطر و استفاده از آن برای خوشبو ساختن بدن به ذهنشان رسید و آن را اجرایی کردند، ایرانیان بودند.

8-اولین ارتش سواره نظام در دنیا توسط سام ایرانی تشکیل شد. این سواره نظام شامل 115سرباز بود.

9-نخستین مردمی که زغال سنگ را کشف کردند، ایرانیان بودند.

10-نخستین فردی که به چرخش زمین پی برد یک ایرانی بود؛ ابوریحان بیرونی.

11-با مشاهده و اطلاع از سد آهنین و بزرگی که کوروش بزرگ در شمال ایران (گرجستان امروزی) برای جلوگیری از غارتگری یک قوم بر قوم دیگر ساخت، ایده ساختن دیوار چین به ذهن فرمانروایان چین رسید.

12-نخستین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت 40سال خدمت و پس از آن بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم تا پایان عمر را کوروش بزرگ در ایران پایه گذاری کرد.

١٣-نخستین واحد پولی ایران "داریک" نام داشت؛ که توسط داریوش بزرگ بنیانگذاری شد.

١۴-داریوش بزرگ سوادآموزی را برای همگان اجباری و البته "کاملا رایگان" اعلام کرد.

SarzaminePersia.Persianblog.IR
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :پادشاهان ایران و دسته بندی شده در: :دانستنی هایی از شکوه ایران باستان
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ شهریور ۱۳۸۸

                

 

رکسانا (Ruxana) و یا همان رکسانه تلفظ یونانی نامش است. نام او روشنک است، یعنی ستاره ی کوچک.

خیلی ها فکر می کنند او دختر داریوش سوم است؛ اما او دختر وخش اورد، فرماندار باختر و یا همان سغد که جایی نزدیک به سمرقند امروزیست بود.

او کمتر از چهارده سال دارد که اسکندر در کشورگشایی هایش به ایران می رسد...

ادامه مطلب رو فراموش نکنید...
دسته بندی شده در: :دختران و بانوان در ایران باستان و دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :اسکندر مقدونی