تاریخ ایران باستان...

به گذشته بازگردید... به آن چه که به آن تعلق دارید... به ایران باستان... "استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر نام و آدرس منبع مجاز است" .:عبارات بنفش رنگ، لینکی به مطلبی دیگر در رابطه با آن عبارت است:.


   

نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ مهر ۱۳۸۸

روز جهانی کوروش بزرگ٢٩اکتبر (٧آبان) هر ساله، جهانیان سالروز فتح بابل توسط کوروش بزرگ و صدور نخستین فرمان آزادی نوع بشر (منشور حقوق بشر) توسط این بزرگمرد پارسی تاریخ جهان را جشن میگیرند و این روز در تقویم سازمان ملل متحد و تقویم بین المللی به نام Cyrus Day (روز کوروش) نامگذاری شده است.

کوروش با فتح بابل نه تنها توانست بر قلمرو امپراطوری پرعظمت خود بیافزاید، بلکه این فتح، همراهی دل مردم بابل با کوروش را به دنبال داشت.

کوروش پس از فتح بابل فرمانی را صادر کرد که امروزه به نام فرمان حقوق بشر کوروش شناخته میشود و به جرات میتوان منشور کنونی حقوق بشر را اقتباسی از منشور کوروش دانست.

بنابراین جهانیان یاد و نام این شاهنشاه عادل پارسی را در روز ٢٩اکتبر یا همان ٧آبان گرامی میدارند.

مطالب مرتبط با کوروش بزرگ:

روز جهانی کوروش بزرگزنــدگــیــنــامـــه ی کـــــوروش بـــــزرگ

روز جهانی کوروش بزرگمنشور حقوق بشر کوروش بزرگ

روز جهانی کوروش بزرگکــــوروش بـــزرگ در قـــرآن (ذوالــقــرنــیــن)

 

"شهریاری که نداند شب مردمانش چگونه به صبح میرسد، گورکن گمنامی است که دل به دفن دانایی بسته است، مردمان من امانت آسمانند بر این خاک تلخ، مردمان من خان و مان من اند."

کورش بزرگ

SarzaminePersia.Persianblog.ir
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :کوروش بزرگ
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٦ مهر ۱۳۸۸

پیش نوشت 1 : جشن مهرگان، دهم مهر ماه بود و گذشت؛ ببخشید که مطلبی درباره ش ننوشتم. سر اولین فرصت اطلاعاتم درباره این جشن رو تایپ میکنم و در وبلاگ قرار میدم. احتمالا اگه بخوام از منابع دیگه هم جستجو کنم شاید 20مهر بشه.
پیش نوشت 2 : سرم شلوغه!!!!
خب... چند وقت پیش به یکی از دوستایی که لینکشون کرده بودم سر زدم، یه مطلب جالب نوشته بودن که یه جورایی با حرفی که من میخوام تو این وبلاگ بزنم همخونی داره. در واقع گمون کنم اونا هم مقصودشون از این مطلب این بوده که چرا به تاریخ ما پرداخته نمیشه. این مطلب درباره جومونگه و این که چی شد این فیلم اینجا پخش شد در حالی که ما خودمون فرهنگ خیلی غنی داریم.
همون طور که می دونید من به اجرای قانون کپی رایت علاقه زیادی دارم! برای خوندن مطلب روی اسم وبلاگ کلیک کنین.
اینم اسم وبلاگ:
چـــــــــرت و پــــــــرت

پی نوشت: به علت مشغله ی فوق العاده ی درسی آپ کردن بسیار سخت میباشد!!! اما به زودی ممکن میباشد.
دسته بندی شده در: :جومونگ
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ مهر ۱۳۸۸

دوره ی قاجارها و پرچم چهار گوشه

در دوران آغامحمدخان قاجار، سر سلسله قاجاریان، چند تغییر اساسی در شکل و رنگ پرچم داده شد، یکی این که شکل آن برای نخستین بار از سه گوشه به چهارگوشه تغییر یافت و دوم این که آغامحمدخان که حــاکــمــی ظــالــم بود به دلیل دشمنی که با نادر داشت سه رنگ سبز و سفید و قرمز پرچم نادری را برداشت و تنها رنگ قرمز را روی پرچم گذارد. دایره سفید رنگ بزرگی در میان این پرچم بود که در آن تصویر شیر و خورشید به رسم معمول وجود داشت با این تفاوت بارز که برای نخستین بار شمشیری در دست شیر قرار داده شده بود. در عهد فتحعلی شاه قاجار، ایران دارای پرچمی دوگانه شد. یکی پرچمی یکسره سرخ با شیری نشسته و خورشید بر پشت که پرتوهای آن سراسر آن را پوشانده بود. نکته شگفتی آور این که شیر پرچم در زمان صلح شمشیر بدست داشت در حالی که در پرچم عهد جنگ چنین نبود. در زمان فتحعلی شاه بود که استفاده از پرچم سفید رنگ برای مقاصد دیپلماتیک و سیاسی مرسوم شد. در تصویری که یک نقاش روس از ورود سفیر ایران "ابوالحسن خان شیرازی" به دربار تزار روس کشیده، پرچمی سفید رنگ با تصویر شیر و خورشید و شمشیر، پیشاپیش سفیر در حرکت است. سالها بعد، امیرکبیر از این ویژگی پرچم های سه گانه دوره فتحعلی شاه استفاده کرد و طرح پرچم امروزی را ریخت.

برای نخستین بار در زمان محمدشاه قاجار (جانشین فتحعلی شاه) تاجی بر بالای خورشید قرار داده شد. در این دوره هم دو درفش یا پرچم به کار می رفته است که بر روی یکی شمشیر دو سر حضرت علی(ع) و بر دیگری شیر و خورشید قرار داشت که پرچم اول درفش شاهی و دومی درفش ملی و نظامی بود.

امیرکبیر و پرچم ایران

میرزا تقی خان امیرکبیر، بزرگمرد تاریخ ایران، دلبستگی ویژه ای به نادرشاه داشت و به همین سبب بود که پیوسته به ناصرالدین شاه توصیه می کرد شرح زندگی نادر را بخواند. امیرکبیر همان رنگ های پرچم نادر را پذیرفت، اما دستور داد شکل پرچم مستطیل باشد (بر خلاف شکل سه گوشه در عهد نادرشاه) و سراسر زمینهً پرچم سفید، با یک نوار سبز به عرض تقریبی 10 سانتی متر در گوشه بالایی و نواری قرمز رنگ به همان اندازه در قسمت پایین پرچم دوخته شود و نشان شیر و خورشید و شمشیر در میانه پرچم قرار گیرد، بدون آنکه تاجی بر بالای خورشید گذاشته شود. بدین ترتیب پرچم ایران تقریباَ به شکل و فرم پرچم امروزی ایران درآمد.

انقلاب مشروطیت و پرچم ایران

با پیروزی جنبش مشروطه خواهی در ایران و گردن نهادن مظفرالدین شاه به تشکیل مجلس، نمایندگان مردم در مجلس های اول و دوم به کار تدوین قانون اساسی و متمم آن می پردازند. در اصل پنجم متمم قانون اساسی آمده بود: "الوان رسمی بیرق ایران، سبز و سفید و قرمز و علامت شیر و خورشید است"، کاملا مشخص است که نمایندگان در تصویب این اصل شتابزده بوده اند. زیرا اشاره ای به ترتیب قرار گرفتن رنگها، افقی یا عمودی بودن آنها، و این که شیر و خورشید بر کدام یک از رنگها قرار گیرد به میان نیامده بود. همچنین درباره وجود یا عدم وجود شمشیر یا جهت روی شیر ذکری نشده بود.
به نظر میرسید که این شتابزدگی به علت مخالفت چند تن از نمایندگان روحانی حاضر در مجلس بود که نگارگری را حرام میدانستند. اما آنها نیز با استدلالاتی قانع شدند. به این صورت که...
نمایندگان نواندیش در توجیه رنگهای به کار رفته در پرچم به استدلالات دینی متوسل شدند، بدین ترتیب که می گفتند رنـگ ســبـــز، رنــگ دلــخــواه پــیـامـبـر اسلـام(ص) و رنگ این دین است، بنابراین پیشنهاد می شود رنگ سبز در بالای پرچم ملی ایران قرار گیرد. در مورد رنگ سفید نیز به این حقیقت تاریخی استناد شد که رنگ سفید رنگ مورد علاقه زرتشتیان است، اقلیت دینی که هزاران سال در ایران به صلح و صفا زندگی کرده اند و این که سفید نماد صلح، آشتی و پاکدامنی است و لازم است در زیر رنگ سبز قرار گیرد. در مورد رنگ قرمز نیز با اشاره به ارزش خون شهید در اسلام، بویژه امام حسین و جان باختگان انقلاب مشروطیت به ضرورت پاسداشت خون شهیدان اشاره گردید.
پس از آن نواندیشان حاضر در مجلس سخن را به موضوع نشان شیر و خورشید کشاندند و این موضوع را این گونه توجیه کردند که انقلاب مشروطیت در مرداد (سال 1285هجری شمسی 1906 میلادی) به پیروزی رسید یعنی در برج اسد(شیر). از سوی دیگر چون اکثر ایرانیان مسلمان شیعه و پیرو علی هستند و اسدالله از القاب حضرت علی(ع) است، بنابراین شیر هم نشانه امرداد است و هم نشانه امام اول شیعیان در مورد خورشید نیز چون انقلاب مشروطه در میانه ماه امرداد به پیروزی رسید و خورشید در این ایام در اوج نیرومندی و گرمای خود است پیشنهاد می کنیم خورشید را نیز بر پشت شیر سوار کنیم که این شیر و خورشید هم نشانه علی(ع) باشد هم نشانه ماه امرداد و هم نشانه چهاردهم امرداد یعنی روز پیروزی مشروطه خواهان و البته وقتی شیر را نشانه پیشوای امام اول بدانیم لازم است شمشیر ذوالفقار را نیز بدستش بدهیم. بدین ترتیب برای اولین بار پرچم ملی ایران به طور رسمی در قانون اساسی به عنوان نماد استقلال و حاکمیت ملی مطرح شد.

نپرچم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی (پرچم کنونی)

در اصل هجدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال 1358 (1979 میلادی) در مورد پرچم ملی گفته شده است که پرچم جمهوری اسلامی ایران از سه رنگ سبز، سفید و قرمز تشکیل می شود و نشانه جمهوری اسلامی (نشان "الله اکبر" و "لا اله الا الله") در وسط آن قرار دارد.
همچنین این پرچم شامل ١٢عبارت "الله اکبر" بین دو رنگ سبز و سفید و ١٢عبارت "الله اکبر" بین دو رنگ سفید و قرمز است؛ علت وجود این عبارات نیز وجود 24استان در تقسیمات کشوری ایران در زمان تصویب قانون بود که به ازای هر استان یک عبارت در نظر گرفته شد.

                                 

                                     SarzaminePersia.Persianblog.IR
دسته بندی شده در: :پرچم ملی ایران
نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ مهر ۱۳۸۸


نخستین تصویر بر روی پرچم ایران

در سال 355 خورشیدی (976میلادی) که غزنویان، با شکست دادن سامانیان، زمام امور را در دست گرفتند، سلطان محمود غزنوی برای نخستین بار دستور داد نقش یک ماه را بر روی پرچم خود که رنگ زمینه آن یکسره سیاه بود زردوزی کنند. سپس در سال 410 خورشیدی (

1031میلادی) سلطان مسعود غزنوی به انگیزه دلبستگی به شکار شیر دستور داد نقش و نگار یک شیر جایگزین ماه شود و از آن پس و در سلسله های شاهنشاهی بعدی هیچگاه تصویر شیر از روی پرچم ملی ایران برداشته نشد.

افزوده شدن نقش خورشید بر پشت شیر

در زمان خوارزمشاهیان یا سلجوقیان سکه هایی زده شد که بر روی آن نقش خورشید بر پشت شیر آمده بود، رسمی که به سرعت در مورد پرچمها نیز رعایت گردید. در مورد علت استفاده از خورشید دو دیدگاه وجود دارد؛ یکی اینکه چون شیر، گذشته از نماد دلاوری و قدرت، نشانه ماه امرداد هم بوده و خورشید در ماه مرداد در اوج بلندی و گرمای خود است، به این ترتیب همبستگی میان شیر با میانه تابستان نشان داده می شود. نظریه دیگر بر تاثیر آیین مهرپرستی و میترائیسم در ایران دلالت دارد و حکایت از آن دارد که به دلیل تقدس خورشید در این آیین، ایرانیان کهن ترجیح دادند خورشید بر روی سکه ها و پرچم بر پشت شیر قرار گیرد.

پرچم در دوران صفویان

در میان شاهان سلسله صفویان که حدود 230 سال بر ایران حاکم بودند تنها شاه اسماعیل اول و شاه طهماسب اول بر روی پرچم خود نقش شیر و خورشید نداشتند. شاه اسماعیل اول، پادشاهی عادل بود که مذهب شیعی را در ایران تقویت کرد. پرچم شاه اسماعیل یکسره ســـبــــز رنگ بود و بر بالای آن تصویر ماه قرار داشت. شاه طهماسب نیز چون خود زاده ماه فروردین بود دستور داد به جای شیر و خورشید تصویر گوسفند (نماد برج حمل یا همان ماه فروردین) را هم بر روی پرچمها و هم بر سکه ها ترسیم کنند. پرچم ایران در بقیه دوران حاکمیت صفویان سبز رنگ بود و شیر و خورشید را بر روی آن زردوزی می کردند. البته موقعیت و طرز قرارگرفتن شیر در همه این پرچمها یکسان نبوده، شیر گاهی نشسته بوده، گاه نیمرخ و گاه رو به سوی بیننده. در بعضی موارد هم خورشید از شیر جدا بوده و گاه چسبیده به آن. به نظر می آید که پرچم ایران تا زمان قاجارها، مانند پرچم اعراب، سه گوشه بوده نه چهارگوش.

پرچم ایران در دوران نادر شاه افشار

نادر شاه نیز تغییراتی در خور توجه در پرچم ملی و نظامی ایران بوجود

آورد.درفش شاهی در دوران نادرشاه از ابریشم سرخ و زرد ساخته می شد و بر روی آن تصویر شیر و خورشید هم وجود داشت اما درفش ملی ایرانیان در این زمان سه رنگ سبز و سفید و سرخ با شیری در حالت نیمرخ و در حال راه رفتن داشته که خورشیدی نیمه بر آمده بر پشت آن بود و در درون دایره خورشید نوشته بود: "المک الله" سپاهیان نادر در تصویری که از جنگ وی با محمد گورکانی، پادشاه هند، کشیده شده، بیرقی سه گوش با رنگ سفید در دست دارند که در گوشه بالای آن نواری سبز رنگ و در قسمت پائیتی آن نواری سرخ دوخته شده است. شیری با دم برافراشته به صورت نیمرخ در حال راه رفتن است

و درون دایره خورشید آن بازهم " المک الله " آمده است. بر این اساس میتوان گفت پرچم سه رنگ عهد نادر مادر پرچم سه رنگ فعلی ایران است. زیرا در این زمان بود که برای نخستین بار این سه رنگ بر روی پرچم های نظامی و ملی آمد، هر چند هنوز پرچمها سه گوشه بودند.

SarzaminePersia.Persianblog.IR
دسته بندی شده در: :پرچم ملی ایران