تاریخ ایران باستان...

به گذشته بازگردید... به آن چه که به آن تعلق دارید... به ایران باستان... "استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر نام و آدرس منبع مجاز است" .:عبارات بنفش رنگ، لینکی به مطلبی دیگر در رابطه با آن عبارت است:.


   

نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ امرداد ۱۳۸۸

                                   

امـُـرداد روز (روز هفتم هر ماه امرداد نام داشت) در امرداد ماه، جشن امردادگان می باشد و به تاریخ خورشیدی برابر ۳ امردادماه است.  این  جشن متعلق به  امشاسپند(فرشته) اَمـِـرتات که مظهر جاودانگی و تندرستی و دیر زیستن است، می باشد.

قبل از هر چیز باید درباره واژه اشتباه مرداد توضیح داده شود؛ واژه اوستایی امرداد، امرتاته amertata است که به معنای بی مرگی است و اگر الف آن را که پیشوند نفی است از قلم بیاندازیم معنی آِن عوض شده و فرشته بیمرگی  و جاودانگی به دیو نیستی و مرگ تغییر شکل می دهد. زیرا همان طور که امرداد به معنی بی مرگی است مرداد معنی مرگ می دهد .بنابراین شایسته است که این کلمه را امرداد بخوانیم.
در گذشته در این روز جشنی با آیین‌های خاص برگزار می‌شده‌ است که اطلاعات آن چنان دقیقی از آن ها در دسترس نیست، اما آن چه واضح است این است که نیاکان ما در این روز به باغها  و مزارع خرم و دلنشین می رفتند و پس از نیایش به درگاه پروردگار خود این جشن را با شادی و سرور در هوای صاف و در دامن طبیعت برگزار می کردند.
دسته بندی شده در: :جشن های باستانی و ملی ایرانی و دسته بندی شده در: :جشن های ماهانه ایران