تاریخ ایران باستان...

به گذشته بازگردید... به آن چه که به آن تعلق دارید... به ایران باستان... "استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر نام و آدرس منبع مجاز است" .:عبارات بنفش رنگ، لینکی به مطلبی دیگر در رابطه با آن عبارت است:.


   

نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ امرداد ۱۳۸۸

                         

 

آرتمیس نخستین بانویی بود که در سال ۴٨٠ پیش از میلاد، فرمان دریاسالاری خود را از سوی خشایارشا هخامنشی دریافت کرد.

 

ادامه مطلب: ریشه و معنای نام آرتمیس، جنگ با یونان، جنگ سالامیس، دریافت فرمان دریاسالاری...


 

با وجود این که بر اساس نوشته های هردوت (تاریخ نویس یونانی)، آرتمیس نه از سوی پدر و نه از سوی مادر ایرانی‌ بوده است، اما میتوان ریشه نام آرتمیس را از واژه‌های ایرانی‌ آرتا، آرت، آرته (به معنای بزرگ، خوب، پاک) دریافت کرد. بنابر این واژه شناسی‌، معنای نام  "آرتمیس" می‌تواند "بانوی پاک، و یا بانوی بزرگ" باشد.

 

در سال ۴۸۴ پیش از میلاد فرمان بسیج نیروهای دریایی برای شرکت در جنگ با یونانیان توسط خشایارشا هخامنشی صادر شد. آرتمیس فرماندار سرزمین کاربه با پنج فروند کشتی جنگی که خود فرماندهی آنها را در دست داشت به نیروی دریایی ایران پیوست. در این نبرد که ایران موفق به تصرف آتن شد، نیروی زمینی ایران از ۸۰۰ هزار پیاده و ۸۰ هزار سواره تشکیل شده بود. همچنین نیروی دریایی ایران دارای ۱۲۰۰ کشتی جنگی و ۳۰۰ کشتی ترابری بود.

 

آرتمیس در سال ۴۸۰ پیش از میلاد در جنگ سالامیس که بین نیروی دریایی ایران و یونان در گرفت شرکت داشت و دلاوری‌های بسیاری از خود نشان داد. او همیشه مورد ستایش دوست و حتی دشمن قرار داشت. اودر نبرد سالامیس در دشوارترین شرایط جنگ با دلیری و بی باکی کم مانندی توانست بخشی ازنیروی دریایی ایران را از خطر نابودی نجات دهد. به همین دلیل بود که او به افتخار دریافت فرمان دریا سالاری از سوی خشایارشا رسید. او به خشایارشا پیشنهاد ازدواج داد که به دلایلی این ازدواج صورت نگرفت.

 

 

 

پی نوشت ١: تصویری که در بالا می بینین و گفتم که مربوط به آرتمیس هست، یک توضیح لازم داره و اون اینه که این تصویر جنبه حقیقی نداره. یعنی این که این تصویر یک طراحی بیشتر نیست. در واقع زنان در دوره ایران باستان از پوشش برخوردار بودن.

 

پی نوشت ٢: معبدی در ترکیه قرار داره با نام "آرتمیس". لازم به یادآوری دیدم که بگم نام این معبد هیچ ربطی به نخستین بانوی دریانورد ایرانی نداره؛ بلکه اون آرتمیس، نام یکی از خدایان روم باستان (الهه زمین و شکار) بوده که این معبد به احترام اون ساخته شده.

 

پی نوشت ٣: دوستان گفتند آرتمیس نام یک نوع "سنگ" هم هست.

 

پی نوشت ۴: بعضی از دوستان مطالب کامل تری راجع به آرتمیس می خوان. توجه داشته باشین که بیشتر منابع تاریخی ما از تاریخنویسان یونان باستان هستش؛ شما هم میدونید که در اون زمان دو کشور بزرگ جهان ایران و یونان بودن (البته ایران بیش از دو سوم جهان اون زمان رو در اختیار خودش داشت و بعد از فتح یونان به دست خشایارشا حساب کنید چقدر شد!). خب مشخصه که یونانی ها با ایرانی ها دشمن بودن؛ پس اونقدرها هم از افتخارات ایرانیان نمینوشتن. با توجه به این نکته پیدا کردن مطالب بیشتر راجع به آرتمیس شاید یه خرده سخت باشه، اما همه تلاشم رو میکنم تا مطالب بیشتر و با منبعی راجع به آرتمیس پیدا کنم. البته شاید طول بکشه، اگه خیلی طول کشید از همین الان معذرت میخوام و میگم که وقتی مطلب کاملتری پیدا کردم، حتما توی صفحه اول وبلاگ مینویسم که شما هم بدونین.

 

پی نوشت ۵: حیف نیست که ما یه شخص واقعی توی تاریخمون بوده که این مشخصات رو داشته، ولی ما ازش فیلمی نمیسازیم؛ اون وقت میریم میگیم چه آدم با دل و جراتیه سوسانو! اون که اسم خود فیلمم داره میگه "افــســـانــــه ی جومونگ"!
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :دختران و بانوان در ایران باستان و دسته بندی شده در: :قهرمانان ایران و دسته بندی شده در: :دانستنی هایی از شکوه ایران باستان