تاریخ ایران باستان...

به گذشته بازگردید... به آن چه که به آن تعلق دارید... به ایران باستان... "استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر نام و آدرس منبع مجاز است" .:عبارات بنفش رنگ، لینکی به مطلبی دیگر در رابطه با آن عبارت است:.


   

نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸

 

 به یکی دیگر از جشن های ماهانه ی ایرانیان باستان رسیدیم! "شــهــریــورگــان"


 
 جشن شهریورگان در شهریور روز از شهریور ماه می باشد که روز چهارم ماه است (به تقویم هجری برابر با ۳۰ امردادماه)؛ و به نام امشاسپند (فرشته) توانای خشترا یا شهریور می باشد.

 

این فرشته مظهر سلطنت آسمانی و قدرت رحمانی است و همیشه خواهان فر و بزرگی و نیرومندی می باشد؛ او در جهان مادی نگهبان زر و سیم و فلزات دیگر و دستگیر بینوایان و فرشته رحم و مروت است. همچنین پادشاهان دادگر در تحت حمایت این فرشته مقتدر هستند. با توجه به همین صفات پاک است که ایرانیان قدیم این روز را جشن می گرفتند و به فقرا نیکی می کرده و آنها را اطعام می کردند.

 

چون این جشن به پادشاهان دادگر بستگی دارد که نماینده سلطنت آسمانی هستند، معمولا در این جشن به حضور پادشاهان می رفتند و شادباش می گفتند.

 

برای جشن شهریورگان از دو گونه دیگر می توان برتری قائل شد؛ اول اینکه در این ماه محصولات کشت و زرع جمع آوری می شود و چون معمولا برای بدست آوردن نتیجه هر کاری جشن و شادی لازم است، پس شهریورگان به مناسبت نتیجه گرفتن از نعمت کشت و کار و بدست آوردن محصولات بخصوص برای کشاورزان بهترین جشن وشادی است و در واقع جشن سر خرمن می باشد.

دوم این که در این ماه، پاییزه کاری شروع می شود و چون معمولا هر کار نیکی را با شادی باید آغاز کرد از این لحاظ جشن شهریورگان را می توان آغاز فصل جدید دیگری از هنگام کشت و زرع دانست و آن را مورد احترام قرار داد.

 

 با دلایلی که ذکر شد جشن شهریورگان به خصوص برای کشاورزان از لحاظ جمع آوری محصول و بدست آوردن خرمن و همچنین از نقطه نظر شروع به کار پاییزه بهترین جشن و شادمانی است و به همین جهت است که نسبت به آن احترام زیادی قائل هستند و با شادی فراوان مراسم آن را به جای می آورند.

 

 

پی نوشت ١: پس دوستان گرامی، در کنار شادی های خود، نیازمندان را فراموش نکنید... تا آیین های باستانیتان را پاس بدارید.

 

پی نوشت ٢: این جشن هم اکنون توسط زرتشتیان برگزار می شود.

 
دسته بندی شده در: :جشن های باستانی و ملی ایرانی و دسته بندی شده در: :جشن های ماهانه ایران