تاریخ ایران باستان...

به گذشته بازگردید... به آن چه که به آن تعلق دارید... به ایران باستان... "استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر نام و آدرس منبع مجاز است" .:عبارات بنفش رنگ، لینکی به مطلبی دیگر در رابطه با آن عبارت است:.


   

نگاشته شده توسط : مهیار ، در ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸۸

 

15-در بسیاری از کتاب های تاریخی، شمار یهودیانی که در بند پادشاه ظالم بابل بودند بیست و پنج هزار نفر آمده است. آزادسازی این بردگان از چنگ پادشاه بابل اصلی ترین هدف کوروش بزرگ برای از بین بردن پادشاه بابل بود. زمانی که کوروش به بابل لشگرکشی کرد، مردم بابل به کمک کوروش شتافتند و بابل بی هیچ خونریزی فتح شد. کوروش بردگان یهودی را آزاد کرده و به آنان سلطنت بخشید. در تورات از کوروش به عنوان مرد آزادی دهنده یاد شده. بسیاری از مناطق یهودی نشین کنونی، حداقل نام یک خیابان یا محله را "کوروش" نهاده اند.

 

16-شخص داریوش بزرگ با کمک و همراهی چندین تن از معماران پارسی و مصری و با الهام گیری جزئی از اهرام مصر، نقشه تخت جمشید را بر روی کاغذ آوردند.

 

17-به دستور داریوش بزرگ، تخت جمشید پیش از ساخته شدن ابتدا به صورت نمونک (ماکت) ساخته شد؛ ساخت ماکت تخت جمشید در حدود ســه ســال طول کشید؛ و ساخت خود بنا ســی و دو ســال.

 

18-نخستین کسی که سربازی را در ایران بنا کرد، داریوش بزرگ بود. بدین گونه که بر اساس قانون، تمامی جوانان از فرزند شاه و وزیران گرفته تا هر شخص دیگری باید به سربازی می رفت تا تعلیمات نظامی ببیند و بتواند از سرزمین پارسیان دفاع کند.

 

19-وزارت راه، وزارت آب، سازمان املاک، چاپارخانه (به بیان امروزی: سازمان پست و تلگراف)؛ همه ی اینها را برای نخستین بار "داریوش بزرگ در ایران بنا نهاد.

 

20-نخستین پیل الکتریکی‌ (یا باتری) در جهان را ایرانیان ساختند. این پیل الکتریکی در زمان سلطه ی اشکانیان ساخته شد. در سال 1938میلادی این پیل از زیر خاکهای بغداد کشف شد و بیرون آورده شد؛ در دوره اشکانیان نیز بغداد جزو قلمرو پادشاهی ایران بود.

 

21-نخستین ساختمان های ضدزلزله ی جهان در ایران ساخته شدند. بناهای تخت جمشید و پاسارگاد تحمل زلزله های 7ریشتری را هم دارند.

 

22-نام واقعی تخت جمشید، "شــهــر پــارســه" است. یونانیان آن را "پرسپولیس میخواندند (پرس=پارس، پارسه + پولیس=شهر). در زمان حمله عربها به ایران، نام این مکان توسط ایرانیان به تخت جمشید تغییر کرد تا از حمله اعراب به آن و ویرانی اش در امان بماند.

 

23-مردم ایران به دلیل شک داشتن احترام گذاشتن اعراب به پادشاه عادل پارسی کوروش بزرگ، در زمان حمله اعراب به ایران نام مکان آرامگاه کوروش را به "مقبره ی مادر سلیمان" تغییر دادند! این مکان (آرامگاه کوروش) سالیان سال به عنوان مقبره مادر حضرت سلیمان توسط اعراب زیارت میشد.

 SarzaminePersia.Persianblog.IR
دسته بندی شده در: :هخامنشیان و دسته بندی شده در: :پادشاهان ایران و دسته بندی شده در: :دانستنی هایی از شکوه ایران باستان